Schitul Straja

Episcopia Devei și Hunedoarei
Județul Hunedoara

3 viețuitori

Schitul Straja se află  în stațiunea Straja, oraș Lupeni si poartă hramurile Sfinților Împărați Constantin și Elena și Înălțarea Sfintei Cruci.

Așezământul a fost înființat în anul 1999 de către familia Emil și Marcela Părău, în apropierea unei cruci din metal, care este așezată pe piscul muntos din apropiere, în amintirea ostașilor români căzuți în Primul Război Mondial.

Cuprinde o biserică din lemn și câteva chilii. Intrarea în schit se face printr-un tunel artificial de 57 m, ai cărui pereți sunt picta’i cu sfinții din Sinaxar, din toate cele 365 zile ale anului.

În 2010 s-a realizat o clopotniță după modelul celei de la Mănăstirea Prislop. În curtea schitului se poate vedea un tun din Primul Război Mondial, găsit sub vârful Straja.

În Vinerea Mare se organizează un pelerinaj – Drumul Crucii – din Lupeni până la schit (10 km).

Căi de acces: DN66/E79 Petroșani-Lupeni, 17 km, apoi stânga stațiunea Straja (cca 7 km)

Date de contact: ierom. Dimitrie Ivașcu – 0254.547.014, 0723.189.638

*Vezi cele mai interesante biserici din Hunedoara!